Категорија: Совети

Паметно полнење на шпајзот

Biljana|17/03/2020

Да имаме добро снабден шпајз е секогаш добра идеја, без разлика дали сакаме да зготвиме нешто брзо како паста со туна кога немаме ништо во фрижидерот или не сакаме да одиме да купуваме свежи намирници кога времето е лошо. Со моменталната ситуација во државата и опасноста од заразување со вирусот COVID-19, добро е да го […]

Совети

7 начини како можеш да се бориш против глобалното затоплување

Biljana|30/09/2019

Во петокот беше последниот ден од глобалното движење „Неделата за иднината“ која имаше цел да ја зголеми свеста за климатските промени и да го зголеми притисокот врз оние кои се најмоќни нешто да сменат. Земајќи ја во предвид нашата постојана заложба за општествена одговорност и вклученост во активности за подобар свет и општество решивме да […]

Совети

9 МИНИ СОВЕТИ ЗА МИНИМАЛИЗАМ

admin|25/02/2019

Токсичноста на консумеризмот и неговите негативни ефекти го чувствуваат сè повеќе луѓе, што во последниве години доведува до развивање на нови антиконсумеристички трендови. Покрај трендот за организирање на домот, кој започна уште со рекламите на Икеа, и се разви во светска треска со Конмари методот, во западниот свет се оди во друга крајност – која би […]

ДомСовети

7 СОВЕТИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ВИШОКОТ РАБОТИ ОД ДОМОТ

admin|14/05/2018

Да се ослободиш од вишокот работи во домот е прекрасно чувство. И не е случајно што светот е опседнат со тоа. Чување на непотребни предмети, кои „можеби некогаш ќе ти се најдат“, прават домот да ни е претрупан и неудобен. А ослободувањето од непотребното има повеќе бенефити. Затоа ви споделуваме листа со совети со помош […]

ДомСовети

Како да си го хакнеш умот за да си попродуктивен

admin|12/04/2018

Потребен ти е буст на продуктивноста? Кафето не е она што ќе ти помогне. Она што навистина ти треба е нова рамка на мислите. Ако го истренираш мозокот да ти работи повеќе, ќе бидеш поажурен и ќе сработиш повеќе. Без разлика дали твоите мрзливи моменти се на работа или дома, ова се пет стратегии кои […]

ВестиСовети

Уште една листа финти што ќе ти го олеснат селењeто

admin|22/02/2018

Откако поминавме еден дел од листата за совети и хакови при селење, продолжуваме со втор дел. Групирaј ги обесените алишта во сетови од по три или четири и покриј ги со кеса за ѓубре. Направи дупка на дното од кесата за да може да излезат врвовите на закачалките и готово. Вклучи се во групи на Фејсбук […]

ДомСовети

Хакови и финти кои ќе ти го олеснат селењето

admin|15/02/2018

Селењето знае да биде стресно и напорно искуство дури и кога се работи за одење на поубаво место за живеење. Правење планови, пакување, класифицирање, отпакување, чистење, планирање, преместување… Но знаеш дека нема да си првиот човек кој се селел, многу луѓе го направиле тоа бар еднаш во животот, а некои и по повеќе пати. Некои […]

ДомСовети

Што да правиш, а што не, во случај на сообраќајна несреќа

admin|12/01/2018

Што треба да правиш Биди учтив/а Остани културен и смирен кога разговараш со другиот возач. Запиши забелешки Запиши како поминала сообраќајката за да не ги заборавиш деталите. Забележи ја штетата Направи фотографии од сообраќајната незгода и нанесената штета на возилата. Провери дали имаш повреди Дури и да мислиш дека не си повреден/а консултирај се со […]

АвтомобилиНезгодаСовети